GÖRME ENGELLİ KULLANICILARIN DİKKATİNE;
 
Farenin sol düğmesiyle programda açık sayfanın herhangi bir yerine tıkladığınızda, program tıkladığınız yerden çalmaya başlar, sayfanın üzerine tekrar tıkladığınızda ise durur. Yani fare ile programda çalma ve durdurma işlemi yapabilirsiniz.
 

Bunun dışında Hatim 4.0 programında temel işlevlerin bir çoğunu klavye tuşları ile yerine getirebilirsiniz.

 

Stop etmek için "ctrl+D",

 

Durdurmak (Pause) etmek için "ctrl+boşluk tuşu ",

 

Çalmak için "ctrl+boşluk tuşu",

 

Sonraki sayfaya gitmek için "ctrl+sağ ok",

 

Önceki sayfaya gitmek için "ctrl+sol ok",

 

Sesinizi kaydetmek için "ctrl+R",

 

Kayıt listesini açıp kayıtlarınızı dinlemek için "ctrl+L" tuşlarına aynı anda bastıktan sonra gelen listeden dinlemek istediğiniz kaydınızı yukarı ve aşağı ok ile seçin ve Enter tuşuna basın. Kaydı silmenize gerek yoktur, aynı sayfayı tekrar kaydettiğinizde önceki sayfa silinir, yerine yenisi kayıt edilir.

 

Sure listesini açmak için "ctrl+S" tuşlarına basın, gelen listeden istediğiniz sureyi yukarı ve aşağı ok ile seçin ve Enter tuşuna basın. Böylelikle istediğiniz sureyi okutturabilirsiniz.

 

Cüz listesini açmak için "ctrl+C" tuşlarına basın, gelen listeden istediğiniz cüzü yukarı ve aşağı ok ile seçin ve Enter tuşuna basın. Böylelikle istediğiniz cüzü okutturabilirsiniz.

 

Git alanına rakam yazarak istediğiniz sayfaya veya istediğiniz surenin istediğiniz ayetine gidebilirsiniz. Belirli bir sayfaya veya belirli bir surenin belirli bir ayetine gitmek için "ctrl+G" tuşlarına basın. NOT: ctrl+G tuşuna bastığınızda, kursör, yazarak gitme alanına gider. Kursör bu alandayken istediğiniz sayfaya gitmek için sayfa numarasını yazıp klavyeden ENTER tuşuna basın. Herhangi bir surenin ayetine gitmek içinse, önce sure numarasını yazın araya nokta koyun ve ayet numarasını yazın ve Enter tuşuna basın.

 

Tekrar fonksiyonunu açmak için "ctrl+T" tuşlarına birlikte basın. Tekrar fonksiyonu devreye girer. Ardından eğer sayfayı tekrar ettirmek istiyorsanız, "ctrl+P" tuşlarına birlikte basın, böylelikle sayfa tekrarı aktif hale gelir. Eğer ayeti tekrar ettirmek istiyorsanız, bu durumda "ctrl+A" tuşlarına basın. Ayet tekrarı aktif hale gelir. Ayet tekrarını aktif hale getirdiğinizde tekrar işlemini farenin sol tuşunu kullanarak yapacaksınız. Bunun için sayfa üzerinde tekrar ettirmek istediğiniz ayetin başına farenin sol tuşu ile tıklayın. Okuma tıkladığınız yerden başlayacak, ayetin sonuna ulaşınca tekrar ayetin başına dönecektir.